• ژیلا منانی
 • احسان تحویلیان
 • احمد قاسمی
 • این نمایشگاه برای آدم های ماجراجو نمایشگاه خیلی خوبی است
 • گزارش از نفیسه حاجاتی

  ژیلا منانی: این نمایشگاه خیلی هیجان دارد

  گالری آپادانا این هفته میزبان یک نمایشگاه گروهی عکس متنوع و متفاوت است؛ عکس‌هایی از خود درونی و بیرونی بیش از 20 عکاس. داستان این نمایشگاه البته به خرداد ماه، زمانی که فراخوان برگزاری نمایشگاه پرتره و سلف پرتره منتشر شد، برمی‌گردد.

  سایت گالری آپادانا، فراخوانی منتشر و اعلام کرد: «موضوع بودن و موضوع ساختن و همنشینی این دو که نیاز به درک خود در ارتباط با محیط و درک محیط با خودبودگی، در یک برخورد هدفمند می‌تواند زاویه نگاه ما به خود و محیط را آشکار کند. نمایشگاه “پرتره + سلف پرتره” در دو هفته با محوریت مدیوم‌های عکاسی و نقاشی که هر هفته به طور جداگانه برگزار می‌شود، موضوع فراخوانی است که مشاهده می‌کنید. همانطور که ذکر شد پرتره یا سلف پرتره بصورت جداگانه در این نمایشگاه مطرح نیست. بلکه الزاماً ترکیب این دو، مد نظر فراخوان است».

  از زمان انتشار فراخوان تا 20 تیر ماه، حدود 40 عکاس، آثارشان را به دفتر گالری ارسال کردند؛ آثاری که البته فقط عکس نبودند بلکه مدیوم‌های مختلفی از جمله عکس کلاسیک، دیجیتال، فتومونتاژ، کلاژ و فوتو اینستالیشن را شامل می‌شدند. هنرمندان نقاش شهر هم از این فراخوان استقبال کردند و حالا نتیجه این است که نمایشگاه عکس «پرتره+سلف پرتره» جمعه 28 تیر ماه با یک افتتاحیه شلوغ آغاز به کار کرد و تا امروز (2 مرداد ماه) ادامه دارد و نمایشگاه نقاشی «پرتره+سلف پرتره» هم که جمعه (4مرداد ماه) ساعت 17 افتتاح می‌شود تا چهارشنبه (9 مرداد ماه) هر روز از ساعت 17 تا 21 در گالری آپادانا (خیابان آپادانا دوم، کوچه لاله، نبش کوچه پتوی پرنسس، پلاک ۲۵) برپاست.

  مدیر گالری آپادانا درباره این رویداد گفت: «بعد از این که فراخوان را منتشر کردیم، آثار زیادی به دفتر گالری رسیدند. کارهای خوبی از آدم‌های جدید داشتیم. خیلی‌ها با کارهای بسیار خوبی آمده بودند به حدی که …

  ژیلا منانی با تاکید بر این که این یک نمایشگاه عکس نیست بلکه کانسبتی از عکاسی است، درباره موضوع نمایشگاه گفت: «پرتره یعنی من درونی تو و سلف پرتره یعنی من بیرونی. ترکیب این دو در یک اثر اتفاق خوبی بود. مثلاً در فتواینستالیشن (چیدمان عکس) احسان تحویلیان، چیدمانی از پرتره و سلف پرتره را دیدید. ایده اثر ارژنگ آقا جری هم این بود که مخاطب خودش را بین من درونی و بیرونی عکاس ببیند. به عبارتی سه عنصر پرتره، سلف پرتره و تصویر مخاطب را داشتیم».

  منانی درباره برگزای این رویداد در ماه رمضان گفت:«در سال‌های گذشته، ما نمایشگاه‌های بی مرز را در این فرصت یک ماهه ماه رمضان برگزار می‌کردیم. امسال تصمیم گرفتیم روی موضوع پرتره+سلف پرتره کار کنیم».

  سال‌های گذشته مجموعه نمایشگاه‌های بی‌مرز در فرصت ماه رمضان، در سه گالری مختلف شهر همزمان برگزار می‌شدند و یک فرصت گالری گردی خوب را برای مخاطبان فراهم می‌کردند. امسال اما فقط گالری آپادانا برنامه‌های ویژه‌ای را برای این ماه تدارک دیده. هفته اول ماه رمضان با نمایشگاه حجم‌های احمد منزوی آغاز شد و هفته دوم و سوم مخاطبان می‌توانند نمایشگاه سلف پرتره+پرتره را ببینند.

  منانی ضمن تاکید بر تداوم این نمایشگاه در سال‌های آتی، گفت: «این نمایشگاه خیلی هیجان دارد. آدم‌هایی را دیدم که این هفته دو یا سه بار به نمایشگاه سر زده‌اند. این نمایشگاه برای آدم های ماجراجو نمایشگاه خیلی خوبی است».

  به گفته منانی، این نمایشگاه با تلاش او، احسان تحویلیان، مرتضی بصراوی و ارژنگ آقاجری برگزار شده و در هر هفته، 20 تا 24 اثر عکاسی و نقاشی به نمایش در می‌آید.

  نمایشگاه جدید گالری آپادانا، بی‌شک نمایشگاه متنوع و قابل تاملی است. با این وجود، برخی مخاطبان هنرمند، به تکراری بودن ایده و اجرای برخی آثار اشاره کردند. منانی درباره کیفیت نمایشگاه گفت: «من اصولاً همیشه نسبی نگاه می‌کنم. شاید این که گالری تا به حال سر پا مانده و جریانی در فضای هنری شهر ساخته، هم همین باشد. خیلی ایده‌آل‌گرا نیستم. البته اصولاً در یک نمایشگاه گروهی این نیست که همه کارها عالی باشند. کار ضعیف هست، کار فوق العاده هم هست. در مجموع می‌توانم ادعا کنم این نمایشگاهی بود که تا به حال در اصفهان نداشتیم».

  منانی ضمن تاکید بر این که ادعا ندارد هیچ کدام از نمایشگاه‌های برگزار شده بی‌نقص و کامل بوده‌اند، گفت: « نمایشگاه سن پترزبورگ یک حرکت نو بود. این که گالری توانست به صورت مستقل و بدون هیچ گونه وابستگی به جایی، این نمایشگاه را برگزار کند و دو هنرمند را به سن پترزبورگ بفرستد، خیلی خوب بود ولی حتی این نمایشگاه هم از نظر من بی‌نقص نبود. به هر حال قصدمان این است که با ایجاد یک سری جریان‌ها رخوت را از جامعه هنری شهر کم کنیم. مدام دنبال این هستم که کاری انجام بدهم و حرکت‌هایی در فضای هنری شهر به وجود بیاورم و چراغ گالری را روشن نگه دارم. این زنده بودن را خیلی دوست دارم».

  نمایشگاه عکس پرتره+سلف پرتره، با اثری عکاسانه-نقاشانه از ژیلا منانی (نقاش) آغاز می‌شود، احسان خسروی (عکاس) یک سلف پتره+پرتره خوب به نمایشگاه آورده، فرشید نصرآبادی مجموعه 80 عکسی را که با دوربین روسی لومو طی سال‌های اخیر به صورت سلف پرتره از خودش در کنار آدم‌های مختلف گرفته، به نمایشگاه آورده به عبارتی یک اثر پرتره+سلف پرتره اوموگرافی را ارائه کرده. نوشین نفیسی، احمد قاسمی، شهرام احمدزاده و تعداد دیگری هم کارهایشان را به این نمایشگاه آوردند.

  لینک به PDF
  روزنامه اصفهان زیبا
  چهارشنبه ۲ مردادماه ۱۳۹۲

    • پست الکترونیک شما منتشر نمی شود
     تمام فیلدهای ستاره دار می بایست پر شوند *
    • *
    • *
    • *