• اصفهان همیشه یکی از مراکز مهم فرهنگی ایران بوده است
 • گزارش: نفیسه حاجاتی

  راوی «شب‌های روشن» داستایوفسکی در خیابان‌های این شهر قدم می‌زند؛ خیابان‌های عریض شهری که اوایل تابستان پر می‌شود از گردشگرانی که آمده‌اند «شب‌های سپید» را تجربه کنند.

  تمام شب در روشنای طبیعی ملایم هوا، در خیابان‌های سومین شهر پرجمعیت اروپا قدم بزنند، برسند به یک صبح خنک و روشن. بروند كليساهاي بزرگ،‌ كاخ‎‌هاي تزار و البته بزرگترین موزه جهان (آرمیتاژ) را در کنار رودخانه نوا ببینند و لذت ببرند از ونیز شمالی، شهر خواهرخوانده اصفهان؛ سن‌پترزبورگ!

  اصفهان برای روسیه

  این هفته گالری آپادانا و هنرمندان نقاش اصفهان، به بهانه هفته فرهنگی اصفهان در سن‌پترزبورگ (که اوایل خردادماه 92 برگزار خواهد شد) مخاطبان هنردوست اصفهانی را به دیداری متفاوت از روسیه میهمان کرده‌اند.

  گالری آپادانا در دی‌ماه امسال فراخوانی منتشر و از همه هنرمندان اصفهان دعوت کرد آثارشان را با موضوع شخصیت‌ها، فرهنگ و هنر روسیه، تا 10ام اسفندماه به این گالری ارائه کنند. حالا این آثار که از لحاظ تکنیک، سبک و موضوع متنوع هستند، از جمعه (18 اسفند) تا چهارشنبه (23 اسفند) در این گالری به نمایش گذاشته‌شده‌اند؛ آثاری از مژگان رئیسی، غلامرضا نصر اصفهانی، نادر مهذب نیا، عباس میرزایی، حسین تحویلیان، سلیمان ساسون، جاوید طباطبایی، مجید یگانگی، محمد صالحی، پروین اریسیان، احمد افتاده، علی خالقی، پریا آبادگر، سایه ابراهیمی، فریبا فرقدانی، علی فرزادی، شهریار صمصام، حامد قصری. مهدی نادریان، و احمد منزوی.

  امیدوارم مردم اصفهان این آثار را ببینند

  افتتاحیه نمایشگاه «روسیه به روایت هنرمندان اصفهانی» همین جمعه از ساعت 16 تا 20 با حضور علی مصطفی بیلی، رئیس سرکنسولگری سفارت فدراسیون روسیه در اصفهان، هنرمندان و هنردوستان شهر برگزار شد.

  مصطفی بیلی که فارغ‌التحصیل دکترای زبان و ادبیات فارسی است، درباره برگزاری این نمایشگاه گفت: «نویسندگان روسیه را همه می‌شناسند. مخصوصاً در ایران، خیلی‌ها با آثار تولستوی، چخوف و داستایوفسکی آشنایی کامل دارند. نقاشان شما هم با هنر نقاشان روسیه، مانند شیشکین، آشنایی کامل دارند. حتی کپی یکی از تابلوهای شیشکین را اینجا در نمایشگاه هم می‌بینیم. هنر نقاشی روسیه در جهان شناخته شده و تاثیرگذار است. به همین دلیل موضوع روسیه برای نقاشان جالب و حتی یک تکان بود که توانستند این همه کارهای زیبا ایجاد کنند. خوشبختانه من تابلوهای خوبی اینجا دیدم».

  بیلی اظهار امیدواری کرد که مردم روسیه هم بتوانند فرصت دیدن آثار حاضر در این نمایشگاه را پیدا کنند. او ادامه داد: «ما برنامه‌ای داریم به نام روزهای فرهنگی اصفهان در سن‌پترزبورگ که اوایل خرداد ماه سال آینده برگزار می‌شود. هیئت داوران تشکیل شده و قرار است دو اثر این نمایشگاه را به عنوان برتر انتخاب کنند. با استانداری اصفهان هماهنگ کرده‌ایم که دو هنرمند صاحب این آثار، برای شرکت در روزهای فرهنگ اصفهان در سن پترزبورگ، به روسیه سفر کنند».

  ژیلا منانی، مدیر گالری آپادانا هم یادآوری کرد که به نفرات سوم و چهارم نیز، جوایزی اهدا خواهد شد.

  روزهای فرهنگ اصفهان در روسیه

  رئیس سرکنسولگری روسیه ضمن تاکید بر این که در انتخاب آثار و یا انتخاب هیئت داوران، نقشی نداشته و ندارد، درباره امکان نمایش تمامی آثار در سن‌پترزبورگ گفت: «استانداری اصفهان تصمیم نهایی را می‌گیرد. اما من امیدوارم که همه این آثار و حتی آثار بیشتری، با عنوان روسیه در سن پترزبورگ به نمایش گذاشته شوند. به هر حال تصمیم با استانداری اصفهان است چون این رویداد برای معرفی فرهنگ اصفهان است. من فقط می‌توانم نظرم را به اطلاع استانداری برسانم ولی تصمیم‌گیری با آنهاست».

  علی مصطفی بیلی را معمولاً در رویدادهای هنری مهم اصفهان می‌بینید که با هنرمندان صحبت و نظرات خوبی درباره کارهایشان ارائه می‌کند. او درباره هنر اصفهان هم گفت: «همه می‌دانند که اصفهان یکی از مراکز فرهنگی مهم ایران همیشه بوده، هست و خواهد بود. صنایع دستی اصفهان را نه تنها در نقاط دیگر ایران که در هیچ جای دنیا ندارند. به جز هنرهای تاریخی و بومی اصفهان مثل مینیاتور، خاتم‌کاری و… که در دنیا مشهور هستند، این روزها هنر نقاشی معاصر اصفهان را هم می‌بینیم و این نشان می‌دهد که هنر اصفهان در حال پیشرفت است».

  او با اشاره به موسیقی اصفهان گفت: «خوانندگان اصفهان از جمله بهترین خوانندگان ایران هستند. اصفهان همه هنرها را داشته، دارد و خواهد داشت. من از همه کسانی که در این نمایشگاه شرکت کردند، از صمیم قلب تشکر می کنم و امیدوارم همان طور که من ایران را دوست دارم، این نقاشان هم انشالا روسیه را دوست داشته باشند».

  به گفته رئیس سرکنسولگری روسیه در اصفهان، خرداد ماه 92 برای اولین بار هفته فرهنگی اصفهان در سن‌پترزبورگ برگزار خواهد شد و قرار است تمام هنرهای اصفهان در این رویداد به نمایش گذاشته شوند. به این ترتیب، اساتید صنایع دستی، اساتید نقاشی و یک گروه موسیقی سنتی، فرهنگ و هنر اصفهان را به ساکنین و گردشگران پرتعداد دومین شهر بزرگ روسیه معرفی خواهند کرد.

  روزنامه اصفهان زیبا، شماره ۱۷۷۰، صفحه هنر و ادبیات، صفحه ۸، شماره ۱۰۲

  لینک به PDF

    • پست الکترونیک شما منتشر نمی شود
     تمام فیلدهای ستاره دار می بایست پر شوند *
    • *
    • *
    • *