• ژیلا منانی
 • عرضه آثار هنری؛ از نمایشگاه بانوان هنرمند تا نمایشگاهی در یک مرکز خرید
 • اصفهان سال جدید را با رخدادهای فرهنگی هنری مختلفی آغاز کرد و می‌شود گفت شش ماهه ابتدای امسال با اتفاقات قابل اعتنایی در این عرصه رو به رو بودیم و خب یکی از پایگاه‌های فرهنگی شهر که بخش قال توجهی از این رویدادها را باعث شد، گالری آپادانا بود؛ یکی از معدود گالری‌های اصفهان است که در این سال‌ها سعی کرده هر هفته یک مجموعه اثر هنری از یک یا چند هنرمند برای مخاطبانش ارائه بدهد. مجموعه‌هایی که گاهی خیلی خوب بوده‌اند، گاهی در حد متوسط و گهگداری هم البته نه چندان قابل اعتنا. بعد از دو نمایشگاه پرتره و سلف پرتره که در ماه رمضان میهمان آپادانا بودند، یکی از مهمترین نمایشگاه‌های شش ماهه اول امسال در این گالری نمایشگاه نقاشی و ویدئو آرت بانوان اصفهان بود.

  پروین اریسیان، اکرم رفیعی، ماندانا جعفریان، فروزان منتظری، ژیلا منانی، مینو ایرانپور، مژگان رئیسی، سایه ابراهیمی، پریسا رجبیان، مولود اثنی عشری، لاله آیتی، سپیده مهرگان، پروانه سیلانی، الهام جعفری، لیلا اصفهان زاده و شیلان احمد موسی زنان هنرمندی بودند که در آثارشان را به این نمایشگاه آوردند.

  ژیلا منانی با تاکید بر این که قصد دارد هر سال چنین نمایشگاهی برای زنان هنرمند اصفهان برگزار کند، درباره برگزاری این رویداد گفت: «برای این نمایشگاه، فراخوان ندادم. از بانوان هنرمند دعوت کردم. تلفن زدم و گفتم کار می‌خواهم. خیلی‌هایشان سه اثر فرستادند و بعضی‌ها هم کاری ارائه نکردند. البته تعدادی از آثار هم شبیه هم بودند که حذفشان کردیم».

  به گفته منانی در این نمایشگاه هم از هنرمندان باسابقه اصفهان اثر به نمایش درامده و هم از هنرمندان جوان. به عبراتی سعی شده آثاری هم از هنرمندان جوان با استعداد اصفهان در نمایشگاه گذاشته شود تا این استعدادهای خوش آتیه هم بیشتر دیده شوند.

  او در پاسخ به این که آیا این آثار معرفی روند کار بانوان هنرمند حاضر است و یا معرف جایگاه فعلی آنها، گفت: «معرفی روند کارشان نیست. معرفی جایگاهی است که الان دارند. نقطه‌ای که حالا به آن رسیده‌اند».

  نمایشگاه نقاشی و ویدئو آرت زنان هنرمند اصفهان با آثاری از 21 هنرمند این شهر یک هفته تابستانی میزبان اصفهان بود. یک مجموعه نقاشی‌ در قطع‌ها و موضوعات و سبک‌های متنوع به همراه دو ویدئو آرت از مینو ایرانپور و سپیده مهرگان. صدای زمینه نمایشگاه هم شعرهای پریا تفنگساز بود که با صدای خودش در نمایشگاه خوانده می‌شد.

  منانی درباره کیفیت نمایشگاه زنان هنرمند گفت: «ببنیید قبلاً هم گفته‌ام که من مطلق گرا نیستم و نمی‌گویم همه کارها عالی هستند. ولی نمایشگاه خیلی خوبی است. خودم این نمایشگاه را خیلی دوست داشتم. حتی بعد از چیدمان نمی‌توانستم از سالن بیرون بروم. کارها خوب و قوی بودند و به نظرم نمایشگاه خیلی خوبی است».

  مدیر گالری آپادانا درباره فصول بعدی این نمایشگاه و این که آیا سال آینده چنین نمایشگاهی برای زنان هنرمند مجسمه‌ساز، عکاس و غیره برگزار خواهد کرد، گفت: «شاید چون خودم دغدغه‌ام نقاشی است این نمایشگاه را به آثار نقاشی اختصاص دادم. الان که این ایده را مطرح کردید، فکر می‌کنم که شاید برای عکاسان خانم هم این امکان را به وجود بیاوریم. حتی برای مجسمه‌سازها و … همین الان جرقه‌اش زده شد و می‌دانید که من جرقه‌ها را می‌گیرم».

  یکی از جدیدترین برنامه‌های گالری آپادانا برگزاری یک نمایشگاه از آثار نقاشی عباس میرزایی (هنرمند نقاش و مدرس هنر) و چیدمانی از احمد منزوی (هنرمند نقاش و مجسمه ساز) است. این نمایشگاه از 31 مرداد تا 14 شهریور نه در محل این گالری که در سیتی سنتر اصفهان (واقع در سپاهان شهر) برگزار می‌شود. داستان هم از این قرار است که وقتی وارد این مرکز خرید می‌شوید و از پله‌ برقی ورودی بالا می‌روید، سمت راست، فضایی شیشه‌ای توجهتان را جلب می‌کند. فضایی که کف آن پر از پرنده‌های سفید است و دیواره‌هایش با تابلوهای نقاشی پر شده‌اند.

  به گفته منانی، هدف از اختصاص فضایی در این فروشگاه به نمایشگاه‌های هنری این بود که مخاطبان عامی که اصولاً به گالری‌های شهر سرنمی‌زنند و آثار هنری معمولاً جایی در خانه‌هایشان ندارند، با هنر و هنرمندان شهر ارتباط برقرار کنند.

  گزارش: نفیسه حاجاتی

  منتشر شده در روزنامه اصفهان زیبا ۶ شهریور ۱۳۹۲

    • پست الکترونیک شما منتشر نمی شود
     تمام فیلدهای ستاره دار می بایست پر شوند *
    • *
    • *
    • *